Budowa ogrodu zimowego. Na co szczególnie zwracać uwagę, przy jego budowie.

Obecnie coraz więcej ludzi decyduje się na wybudowanie ogrodu zimowego. Niektórzy tworzą dobudowę do już istniejącego budynku mieszkalnego, natomiast osoby, które znajdują się w początkowej fazie budowy, planują dodatkowe zagospodarowanie przestrzeni w tym celu. W dobrze wykonanym ogrodzie zimowym mogą przetrwać zimę nawet tropikalne rośliny jak orchidea.

Przykłady ogrodów znajdziecie tu.

Czym powinien charakteryzować się dobry projekt ogrodu zimowego?

Przede wszystkim należy zastanowić się nad jego rodzajem. Istnieją dwa typy tych ogrodów. Jeżeli zdecydujemy się do przyłączenia domu do budynku mieszkalnego, będziemy mogli korzystać z ogrzewania, które umożliwi korzystanie z ogrodu zimowego nawet zimą. W przypadku ogrodu nieogrzewanego możliwe będzie jedynie uprawianie roślin wegetacyjnych.

Jednym z najważniejszych punktów podczas budowy ogrodu zimowego jest prawidłowe wykonanie fundamentów. Zaleca się, aby posiadał on zarówno izolację przeciwwilgociową, jak i termiczną tak, aby dolne partie nie ulegały spękaniu. W celu swobodnego wyprowadzania wody z wnętrza konstrukcji należy wznieść fundamenty około 15 centymetrów ponad grunt. W przypadku, gdy ogród zimowy połączony jest bezpośrednio z lokalem mieszkalnym, trzeba umieścić warstwę oddzielającą.

Wybierając rodzaj ścian, powinniśmy kierować się poziomem przepuszczalności promieni słonecznych. Od wyboru dachu powinno zależeć przede wszystkim poziom obciążenia, jaki jest w stanie utrzymać, ponieważ zimą, kiedy opady śniegu są bardzo częste, konstrukcja może się zawalić.

Kolejnym kluczowym elementem trwałości ogrodu zimowego jest rodzaj materiału, z którego zostanie wykonany. Najlepszym rozwiązaniem jest stal, która po zabezpieczeniu charakteryzuje się odpornością na korozję oraz dużą trwałością. Doskonale też przewodzi ciepło, co ma istotny wpływ dla roślin. Do pokrycia ścian większość ludzi wykorzystuje tradycyjne szkło przeźroczyste lub tonowane. Można również do tego celu wykorzystać pleksiglas ze względu na lekkość, wytrzymałość i bezpieczeństwo dla dzieci.

Bezwzględnie należy pamiętać o wentylacji. Zazwyczaj stosuje się wywietrzniki umiejscowione w podstawie konstrukcji i umieszczonymi wysoko wentylatorami w suficie. Spora część ludzi decyduje się na zamontowanie dodatkowo klimatyzacji, która schłodzi pomieszczenie latem, gdy temperatura w ogrodzie zimowym wynosi ponad 60 stopni Celsjusza.

Podczas budowy ogrodu nie warto oszczędzać, ponieważ wysokiej jakości materiały zabezpieczą właścicieli przed dodatkowymi kosztami spowodowanymi naprawami wszelkich uszkodzeń, czy też niedociągnięć.

Za zdjęcie dziękujemy firmie Wintergarten

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *